تبلیغات

تبلیغات تبلیغات

جستجو در سایت

آمار شیوع اختلالات جنسی در جامعه-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر علی آذین در گفت‌وگو با ایسنا، با نگاهی به تعیین کننده‌ها و مشکلات میل جنسی، اظهار کرد: در این نشست به تعیین کننده‌های میل جنسی و مشکلاتی که ممکن است زوجین با آن مواجه شوند پرداخته خواهد شد و از آنجا که برای تأمین سلامت جنسی مثل سایر حوزه‌های سلامت لازم است همزمان به ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی آن توجه شود، در این نشست نیز با دعوت از همکاران پزشک و متخصصین سلامت باروری و سلامت روان تلاش می‌شود تا تعیین کننده‌های میل جنسی در همه این ابعاد به بحث گذاشته شود.

دبیر علمی سلسله نشست‌های “سلامت جنسی” با اشاره به اهمیت برگزاری این‌گونه نشست‌های تخصصی، عنوان کرد: این برنامه‌ها به مخاطبین کمک می‌کند تا از نگاه تک بعدی به مشکلات جنسی فاصله گرفته و به ضرورت کار گروهی و چند تخصصی بیش از پیش عنایت داشته باشند. گرچه پرداختن به جزئیات ممکن است به چندین روز بحث و گفت‌وگو نیاز داشته باشد، ولی حتی فرصت‌های محدودی مثل این نشست نیز می‌تواند در ایجاد تغییری در بینش همکاران ارائه دهنده خدمات سلامت بسیار کمک کننده باشد.

عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه تمایلات جنسی به طور معمول بخش جدایی ناپذیر زندگی فرد است که بالقوه تا پایان عمر ادامه دارد، تصریح کرد: در این مسیر، بسیاری از تعیین کننده‌های میل جنسی دستخوش تغییرات مداوم هستند از جمله شرایط زیست شناختی و هورمونی فرد، حالات و ملاحظات روان شناختی، محیط، نقش‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی و بالاخره آنچه در چهارچوب خانواده و در تعاملات بین زوجین در جریان است.

وی ادامه داد: این تغییرات می‌توانند با مشکلاتی در خصوص میل جنسی همراه باشند که بسیاری از آنها محدود و زودگذر هستند و البته گاه زندگی فردی و خانوادگی را با چالش‌های جدی مواجه می‌کنند.

این متخصص پزشکی اجتماعی با اشاره به آمار شیوع اختلالات جنسی در جامعه، عنوان کرد: اگرچه در خصوص شیوع اختلالات میل جنسی کمابیش آمارهایی در کشور در اختیار است و مثلاً در خصوص زنان متأهل از ۳۰ درصد شروع می‌شود، ولی ابعاد “مشکلات میل جنسی” و نه الزاماً بیماری‌ها، به مراتب وسیع‌تر است که به این ترتیب با توجه به جمعیت کشور می‌توان تخمینی از اهمیت موضوع به دست آورد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی در خاتمه عنوان کرد: گرچه نه در آموزش متخصصین و نه در ارائه خدمات مشاوره و درمان هنوز توجه چندانی از سوی مسئولین نظام سلامت به موضوع سلامت جنسی نمی‌شود، ولی امیدواریم با همت همکاران در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، بتوانیم با برگزاری مجموعه‌ای از نشست‌ها، ضمن روشن کردن ابعاد موضوع، حمایت متولیان سلامت در کشور را نیز جلب کنیم.

اولین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی سلامت جنسی چهارم تیر ماه در محل پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام می‌توانند با شماره‌های ۲۲۴۳۹۸۷۲ و ۰۹۰۲۲۴۳۹۸۷۲ تماس گرفته یا به وب سایت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به نشانی http://jdsbm.ir مراجعه کنند.

ادامه مطلب...

برایان هوک برای رایزنی درباره ایران به پاریس خواهد رفت-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از رویترز، یک دیپلمات ارشد اروپایی و یک منبع دیکر که از موضوع مطلع بودند روز سه‌شنبه گفتند که برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برنامه دارد هفته بعد برای مذاکره درباره ایران با مقامات ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان به پاریس برود.

این افراد مطلع که می‌خواستند نامشان فاش نشود همچنین در این باره گفتند که انتظار می‌رود این دیدار روز ۲۷ ژوئن [۶ تیر] انجام شود.

ادامه مطلب...

دادستان لاهیجان از ویلای نماینده مجلس خبر داد، محسن کوهکن از او شکایت کرد-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

این دو سایت با انتشار تصویر نامه‌ی شکایت محسن کوهکن از رضا رحمانی، نوشته‌اند که آقای کوهکن «در شکایت خود عنوان کرده که دادستان لاهیجان وی را جزء متخاصمین نظام دانسته است». منظور آنها استفاده از لفظ «اجنبی» برای غیربومیان در سخنان دادستان است.

رضا رحمانی دادستان شهرستان لاهیجان روز قبل در همایش حفظ حقوق بیت المال با دلسوزی از مردم گیلان خواست که زمین‌های کشاورزی خود را به غیر بومیان نفروشند.

دادستان لاهیجان با اظهار تأسف از اینکه آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها وارد استان شده و زمین‌های گیلان را به بهانه‌های مختلف خریداری می‌کنند خطاب به مدیران استان بیان کرد: مدیران استان فقط جلسه تشکیل ندهید، جلسه‌ای که هیچ خروجی نداشته باشد، بی‌ثمر است و اگر این جلسه نیز بدون خروجی تمام شود دیگر نمی‌توان کاری کرد.

رحمانی با اشاره به پستک رشت که نام آن را فاز دو گلسار نامیدند، گفت: چرا باید عده‌ای باغ‌های چایمان را خریده و ویلا بسازند، مگر باغات و زمین کشاورزی ملک شخصی است؟

رحمانی با اذعان به گلایه رئیس‌کل دادگستری استان از وضعیت پیش‌آمده بیان کرد: ایراد کار از ماست، خانه‌ای میلیاردی که با تغییر غیرقانونی کاربری، مجوز آب و برق گرفته و پروانه برای او صادر شود، برای خود حق ایجاد می‌کند، اگر این زمین‌ها از طرف ادارات مربوطه پروانه نگیرند، چنین حقی برای خود قائل نمی‌شوند.

وی با اظهار گلایه از مدیران دولتی مبنی بر بی‌توجهی و صدور پروانه برای ساخت ویلاهای غیرقانونی گفت: قوه قضاییه چگونه باید جلوی چنین ساختمان‌هایی که با مجوز و پروانه در حال ساخت است را بگیرد؟

رحمانی با اشاره به تخریب ساختمان سه میلیاردی گلرنگ با وجود همه فشار و ممانعت‌ها اظهار کرد: مسأله اینجاست که چگونه این ساختمان، مجوزی بعد از تخریب ۲۰ هکتار از اراضی را بدون فاصله حتی یک سانتی‌متر از ساختمان تخریب‌شده به بهانه ورود به طرح هادی دریافت می‌کند؟وی با اظهار تأسف از کسانی که طرح هادی را تصویب کردند گفت: مگر یک بام و دوهوا هم می‌شود، چگونه زمینی که یک‌بار تخریب‌شده، چون هدیه می‌شود حکم حلال می‌گیرد، این موضوعات و ساخت‌وسازها با مجوزهای مذکور از ادارات، امکان بررسی را از دست من خارج و تخریب را از دست دادستان می‌ستاند.

دادستان لاهیجان با انتقاد از عملکرد نمایندگان مجلس در خصوص حمایت از اراضی کشاورزی افزود: من به حال‌وروز استان مرثیه‌خوانی می‌کنم برای کشوری که خون داده و این‌گونه با خاک خود برخورد می‌کند باید مرثیه خواند.

 

انصاف نیوز 

ادامه مطلب...

حالا که آهنگ خوانده اید از مدرسه اخراجید!-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

در این پیغام که به‌صورت پیامکی برای برخی از خانواده‌ها ارسال شده، آمده است: ضمن پوزش و عذرخواهی از اولیا و دانش‌آموزان گرامی، دانش‌آموزان پایه هشتی که در مدرسه آهنگ خوانده و در اینستاگرام پخش کرده‌اند موقع اخذ کارنامه پرونده خودشان را نیز جهت ثبت‌نام در مدارس دیگر تحویل بگیرند. موضوعی که موجب واکنش خانواده‌ها و دانش‌آموزان آنها در فضای مجازی شده است. آنها از مسئولان آموزش و پرورش پرسیدند که آیا مدیر این اختیار را دارد که دانش‌آموزی را به دلایل اینچنینی اخراج کند.

موضوعی که زهرا مظفر، سرپرست اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اینچنین به خبرنگار «ایران» پاسخ می‌دهد: «اخبار مبنی بر اخراج دانش‌آموزان کذب است. ما هم اصلاً گزارشی مبنی بر اخراج دانش‌آموزان از مدرسه به خاطر این موضوع نداشتیم. اگر خانواده‌ای چنین پیامکی را دریافت کرده است به اداره آموزش و پرورش منطقه یا در سامانه ثبت شکایات موضوع را مطرح کند و ما نسبت به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.»

وی تأکید می‌کند: «هیچ مدیری حق اخراج دانش‌آموز را به‌خاطر این موضوعات ندارد. مدیر باید عذر موجه برای ثبت‌نام نکردن دانش‌آموزانش داشته باشد؛ اخراج دانش‌آموزان به این آسانی نیست کمیته‌ای در منطقه آموزش و پرورش تشکیل می‌شود و اعضا به تخلف دانش‌آموز رسیدگی می‌کنند. ما اعلام می‌کنیم که این پیامک تقلبی است.

از سوی دیگر معاون فرهنگی وزیر آموزش و پرورش هم به این نکته اشاره می‌کند که اگر مدیری چنین پیامکی را ارسال کرده است با او برخورد می‌کنیم، می‌گوید: خانواده‌ها حتماً آموزش‌وپرورش را در جریان چنین پیامکی قرار دهند ما فکر می‌کنیم این خبرسازی برای برخی از مدارس است و اتهامی است که باید حتماً ثابت شود. کاظمی تأکید می‌کند: به هر حال ممکن است دانش‌آموزان تخلفاتی داشته باشند، اما مرحله اول پس از انجام تخلفات از سوی دانش‌آموزان تذکر دادن و فراخواندن پدر و مادر آن دانش‌آموز است، به طور کل من بعید می‌دانم به خاطر چنین موضوعی یک مدیر مدرسه دانش‌آموزان را از مدرسه اخراج کند یا از ثبت‌نام آنها ممانعت به عمل آورد.

ادامه مطلب...

چرا سیدحسن خمینی با خانواده زندانی کشته شده در فشافویه تماس گرفت؟-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

جواد امام، فعال‌سیاسی اصلاح‌طلب و مدیرعامل بنیاد باران، خبر داد سیدحسن خمینی، نوه امام‌خمینی، با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی‌ سیاسی که در زندان فشافویه کشته‌شده، تماس‌گرفته و با ابراز تاسف، با آن خانواده، ‌همدردی کرده و قول داده که برای «رسیدگی به دادخواهی» قضایی خانواده شیرمحمدعلی، «از طریق مسئولان مربوط» پیگیری کند.

مهناز سرابی، مادر شیرمحمدعلی، بر سر مزار فرزندش، خطاب به سیدحسن خمینی مدعی‌شده بود که فرزندش را بابت «اتهام‌ توهین به امام‌خمینی» به زندان برده بودند که با ضربه‌های چاقو به قتل رسید و از او پرسیده بود: «آیا راضی هستی که فرزند خودت یک سوزن بخورد؟» گفته می‌شود سیدحسن خمینی به دلیل شنیدن این سخنان مادر داغدار مقتول در پی دلجویی برآمده است.

ادامه مطلب...

چرا خودرو گران است؟-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار

آفتاب‌‌نیوز :

بسیاری از مشتریان و متقاضیان خودرو در کشورمان همواره به مقایسه خودرو‌های موجود در ایران و سایر کشور‌ها از لحاظ قیمت و کیفیت می‌پردازند و در انتها نیز به این نتیجه می‌رسند که هیچ تناسبی میان خودرو‌های تولید داخل و محصولات خارجی نیست. این مقایسه در شرایطی صورت می‌گیرد که محصولات تولیدی خودروسازان فاقد تکنولوژی روز است و با حساب دستمزد نیروی‌کار در ایران باید از نظر قیمت مناسب‌تر از محصولات خارجی باشد. این مقایسه‌ها، اما بعد از تحریم‌های ثانویه بین‌المللی و همراه با افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو شدت گرفته به‌طوری‌که هم اکنون خودرو‌های تولیدی با لحاظ نکردن کیفیت آنها، کالایی سرمایه‌ای و گران محسوب می‌شود که خیلی هم در دسترس مشتریان قرار ندارد.

حال، اما این سوال مطرح است که گرانی خودرو در ایران را در شرایط فعلی باید به حساب تحریم‌ها و شرایط اقتصادی کشور بگذاریم یا به حساب خودروسازانی که با نیم قرن فعالیت نه بهره‌وری بالایی در تولید دارند و نه طی این سال‌ها به تجدید اصلاح ساختار این صنعت پرداخته اند؟ در پاسخ به سوال اول با در نظر گرفتن شرایط کنونی اقتصاد کشورباید ببینیم که آیا خودرو در کشورمان کالایی گران محسوب می‌شود؟

آنچه مشخص است واژه «گرانی» را این روز‌ها در ارتباط با کالا‌های مختلف ازجمله خودرو زیاد می‌شنویم. در واقع هنگامی که از «گرانی» صحبت می‌کنیم، سطح قیمت کالا‌های گوناگون را با سطح درآمد افراد جامعه مقایسه می‌کنیم. چنانچه این فاصله میان سطح قیمت کالا و سطح درآمد زیاد باشد، آنگاه از اصطلاح «گرانی» برای قیمت کالایی خاص استفاده می‌کنیم؛ بنابراین ایجاد شکاف میان سطح درآمد طرف تقاضا و قیمت کالا منجر به اطلاق واژه «گرانی» به کالایی همچون خودرو می‌شود. حالا باید ببینیم چه اتفاقی برای طرف عرضه افتاده و عرضه‌کنندگان کالا چه روندی را طی کرده‌اند که قیمت تمام شده کالای آن‌ها افزایش یافته و همین مساله منجر به افزایش قیمت کالا شده است.

در اینجا نیاز داریم که تعریف اصطلاح دیگری از اقتصاد به نام «تورم» را بدانیم. برای تعریف تورم در اقتصاد قیمت‌های فعلی را با قیمت‌های گذشته در یک بازه زمانی مشخص مقایسه می‌کنیم. به میزانی که میان این قیمت‌ها شکاف وجود داشته باشد، می‌توانیم میزان «تورم» یک اقتصاد را محاسبه کنیم. حال به وضعیت اقتصاد خودروسازان نگاهی بیندازیم، مشاهده می‌کنیم تورم تولید‌کننده در سال ۹۷ در بخش تولید خودرو، تریلر و نیمه تریلر به نسبت سال پیش از آن ۳۳ درصد افزایش یافته است.

این میزان تورم نشان‌دهنده افزایش قیمت‌های مواد اولیه و قطعات مصرفی در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز به نسبت سال‌گذشته است. البته نمی‌توان از نرخ ارز به‌عنوان فاکتوری اثر‌گذار در این زمینه به راحتی گذشت. در مقابل افزایش قیمت تمام شده، شاهد هستیم که سطح درآمد جامعه چندان تغییری نکرده و قدرت خرید مشتریان به‌عنوان طرف تقاضا به اندازه‌ای که قیمت تمام شده رشد داشته، رشد نکرده است. به این ترتیب شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای پیش رفته که سمت عرضه را با هزینه‌های زیادی در تولید خودرو روبه‌رو کرده است. حال بازگردیم به شرایط کنونی زنجیره خودروسازی کشور، شرایطی که هیچ گاه مطلوب نبوده است.

پایین‌بودن بهره‌وری، دولتی بودن دو شرکت بزرگ خودروساز، هزینه‌های سربار، قدیمی بودن تکنولوژی تولید و در انتها انحصاری بودن بازار خودرو منجر به آن شده که تولید با هزینه‌های زیادی همراه باشد و قیمت خودرو بسیار بالا تمام شود. به این ترتیب این هزینه‌ها سبب می‌شود که قیمت خودرو علاوه بر اثرپذیری از مولفه‌های مورد اشاره در طرف عرضه و همچنین عدم افزایش درآمد تقاضا به اندازه مکفی، ضربه خورده و خودرو به نظر طرف تقاضا در سر لیست کالا‌های گران شده قرار بگیرد. اما همان‌طور که گفته شد آنچه بیش از همه سبب شده تا هزینه‌های سربار به شرکت‌های خودروساز تحمیل شود، قرار گرفتن این شرکت‌ها در زیر مجموعه‌های دولتی و به نوعی مدیریت دولتی حاکم بر این شرکت‌ها است. بی‌تردید خروج دولت از این شرکت‌ها باعث می‌شود که حداقل هزینه سربار که براساس اظهارنظر کارشناس‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت تمام شده تولید را شامل می‌شود، کاهش یابد. همین مساله می‌تواند روی قیمت کالایی مانند خودرو در بازار اثر بگذارد و نمودار قیمتی آن را نزولی کند.

در ادامه بررسی خواهیم کرد که چه عواملی سبب گران شدن خودرو شده است. در این ارتباط یک اقتصاددان یکی از دلایل این مساله را در پایین آمدن سطح درآمد‌های کل کشور می‌خواند. وی ادامه می‌دهد به‌طور مثال پیش‌تر در کل اقتصاد A. مبلغ تومان درآمد ایجاد می‌کردیم، در شرایط فعلی این مبلغ کاهش یافته است. کاهش یافتن آن منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است.

این اقتصاددان تاکید می‌کند: کاهش سطح درآمد‌های کشور منجر به گران شدن تمام کالا‌های قابل تجارت و همچنین گران شدن دارایی‌ها در سطح جامعه می‌شود. وی ادامه می‌دهد که کاهش ارزش پول ملی روی سطح درآمد افراد جامعه که طرف تقاضا را تشکیل می‌دهند، اثرگذار است و همین مساله تاثیر خود را روی گران شدن کالا‌ها از سوی طرف تقاضا به جای می‌گذارد.

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که چه اقدامی باید در دستور کار قرار گیرد که نمودار قیمت‌ها در بازار نزولی شود، می‌گوید: در حال حاضر شاهد هستیم که یک شوک ساختاری در اقتصاد کشور به‌وجود آمده است؛ بنابراین چنانچه بخواهیم اقدامی در این زمینه انجام دهیم باید کاری کنیم که سطح درآمد‌های کشور به میزان سابق بازگردد یا به آن نزدیک شود. وی ادامه می‌دهد که به‌طور مثال ما پیش‌تر جزو کشور‌های تولید‌کننده نفت بودیم، اما در شرایط حاضر دیگر نمی‌توانیم در بازار به میزان سابق اثرگذار باشیم. کاهش اثرگذاری ما در بازار نفت به همان میزان منجر به کاهش درآمد‌های نفتی شده است.

مصلحت‌اندیشی در صنعت خودرو

در حالی که این اقتصاددان دلیل اصلی وضعیت قیمت در بازار‌های مختلف از جمله خودرو را به کاهش سطح درآمد کل کشور مرتبط می‌داند، حسن کریمی‌سنجری، کارشناس خودرو، معتقد است چنانچه شرکت‌های خودروساز مانند یک بنگاه تجاری سودآور اداره می‌شدند، شاهد این میزان از افزایش قیمت در ارتباط با خودرو نبودیم. این کارشناس می‌گوید: هنگامی که از گرانی خودرو صحبت می‌کنیم در واقع خودرو را به‌عنوان یک کالا با سایر کالا‌ها یا قیمت آن را با قیمت خودش در یک بازه زمانی مشخص در گذشته یا با قیمت کالا‌های مشابه در بازار بین‌المللی مقایسه می‌کنیم.

کریمی سنجری تاکید می‌کند البته میزان مطلوبیت می‌تواند شاخص خوبی برای گران بودن یا نبودن یک کالا باشد. مطلوبیت در واقع میزان رضایت خریدار از مبلغ پرداختی برای خرید یک کالا تعریف می‌شود. این کارشناس معتقد است شرکت‌های خودروساز طی سه دهه گذشته خودرو را با هزینه زیاد تولید کرده‌اند که دلیل این مساله را باید در دولتی بودن و اداره نشدن آن‌ها به‌صورت یک بنگاه اقتصادی سودآور جست‌وجو کرد.

این کارشناس خودرو ادامه می‌دهد هنگامی که بنگاهی به‌صورت یک بنگاه سودآور اداره نشود، خرید کالا و خدمات مورد نیاز برای تولید کالا یا خدماتی خاص در آن شرکت گران انجام می‌شود. همچنین میزان ضایعات در آن شرکت به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. همین مساله سبب افت کیفیت در محصولات تولیدی می‌شود. بی‌تردید افت کیفیت روی مطلوبیت کالا از نظر خریدار تاثیر می‌گذارد. کریمی سنجری می‌گوید: آنچه در مدت سه دهه گذشته بر صنعت خودروی کشور حاکم بوده است ارجحیت مصلحت اندیشی و سیاست زدگی به جای سود دهی در اداره این شرکت‌ها است.

نکته مورد اشاره کریمی سنجری را می‌توان در سخنان رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست یکشنبه گذشته کمیسیون صنایع مجلس به وضوح مشاهده کرد. آنجا که وزیر صمت می‌گوید: خودروسازان موظفند به تعهدات خود ولو با پرداخت ضرر عمل کنند. این نوع نگاه در تعارض کامل با نحوه اداره خودروسازان به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی سودآور است.

ادامه مطلب...

پشت پرده لغو سفر پرسپولیس به کانادا چه بود؟-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار

آفتاب‌‌نیوز :

تیم فوتبال پرسپولیس چندی پیش از سوی انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی برای برگزاری اردو و بازی‌های دوستانه به کانادا دعوت شد. قرار بود پرسپولیس با شعار «مبارزه با تغییرات اقلیمی و مقابله با گرمایش زمین» و با پیام صلح و دوستی راهی کانادا شود.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی، کاروان پرسپولیس، قرار بود در جریان برگزاری این رویداد به منظور کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و اشاعه فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و غیرآلاینده از خودروهای برقی و برای حفاظت از محیط زیست از تمام وسایل و ظروف تجدیدپذیر در طبیعت و غیرپلاستیکی استفاده کند.

اسپانسرِ اعلام شده‌ این اردو، انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی بود که با نام North American Iranian Friendship Society (NAIFS) دو سال پیش توسط دو‌ ایرانی تاسیس شده است. ‏در مدت دو سال از تاسیس این انجمن، تاکنون فقط نصب تندیس غلامرضا تختی در یک آکادمی ورزشی در آلاباما، برگزاری ناموفق کنسرت محسن یگانه در لس‌آنجلس و ارسال پیام تسلیت برای درگذشت مریم میرزاخانی، فعالیت‌های این انجمن را تشکیل می‌دهد و اثری از فعالیت‌های دیگر دیده نمی‌شود. ‏

‏بررسی‌ها در سوابق فعالیت این انجمن و زندگی دو مسئول آن، نشانی از ارتباط موسسان آن با موضوع تغییرات اقلیمی، گرمایش زمین و حتی فوتبال به دست نمی‌دهد. آنها فاقد هرگونه فعالیت مرتبط یا حتی غیرمرتبط در این زمینه هستند که اکنون، چنین رویدادی را مدیریت و میزبانی کنند و در پی برگزاری چنین رویدادی در کانادا بودند.

واقعیت این است که اهداف دیگری در این ماجرا وجود داشته و رد پای مسائل سیاسی و البته امنیتی دیده می‌شود. در واقع این اردو بهانه‌ای برای اقدامات دیگر این انجمن بوده و سوابق سیاسی گردانندگان آن هم نشان می‌دهد که آنها دستی در سیاست داشته‌اند. نکته جالب اینکه شورای برون مرزی با وجود این موارد با سفر پرسپولیس به کانادا موافقت کرده بود! با این حال با بررسی تمام موارد و در حالی که شورای برون مرزی موافقت خود را اعلام کرده بود، سفر پرسپولیسی‌ها به کانادا لغو شد تا هدف سیاسی – امنیتی برگزارکنندگان این مراسم به جایی نرسد. در واقع فوتبال و محیط زیست بهانه‌ای بود برای این انجمن تا تحت پوشش آن اقدامات دیگری انجام دهند.

ادامه مطلب...

۳ شهر ایران، در آستانه جهانی شدن-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

غادا هیجاوی در آئین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان با اشاره به پتانسیل‌های قوی اصفهان در صنعت گردشگری و صنایع دستی گفت: ۱۰ شهر از شهرهای ایران به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب شده اند، که شامل اصفهان، میبد، آزاده، مشهد، تبریز، سیرجان و … می‌شود.

وی ادامه داد: طرح انتخاب شهرهای جهانی صنایع دستی در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرد و قرار است تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۳۸ شهر در این طرح انتخاب شوند که از مجموع سی و هشت شهر ۳۰ شهر متعلق به آسیا و اقیانوسیه، ۲ شهر از اروپا و ۶ شهر از آمریکای جنوبی خواهد بود.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی صنایع دستی تصریح کرد: در آینده ۳ شهر از ایران، ۲ شهر از تایلند، ۳ شهر از هند و از کشورهای همچون فلسطین، لبنان، عمان، اردن، مالزی هر کدام یک شهر به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب خواهد شد.

هیجاوی با اشاره به شهرهای تخصصی صنایع دستی، گفت: برخی شهرها که در آن بیش از یک صنایع دستی توانستند ثبت کنند و در آن رشته‌ها حرفه ای عمل می‌کنند به عنوان شهر تخصصی صنایع دستی انتخاب می‌شود، شهر اصفهان هم یکی از شهرهای تخصصی صنایع دستی انتخاب شده است.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی صنایع دستی با ابراز رضایت از اینکه مردم، کارآفرینان و سازمان غیر دولتی ایران توجه ویژه به صنایع دستی و توسعه آن دارند، گفت: توسعه در این بخش نیازمند همکاری و تعامل بین بخش عمومی و خصوصی است. صنایع دستی نقش بنیادین و کلیدی در توسعه پایدار و یکپارچگی منطقه دارد که باید برای حفاظت از آن بیش از گذشته اقدام کرد.

وی تاکید کرد: صنایع دستی به عنوان ابزار فرهنگی و تأثیرگذار در ایجاد دوستی و صلح بین جوامع شناخته می‌شود، که خوشبختانه سازمان میراث فرهنگی ایران با سعی و تلاش خستگی ناپذیر خود توانسته صنایع دستی را به عنوان برنامه توسعه ملی در دستور کار خود قرار دهد.

هیجاوی ادامه داد: ایران با انتخاب قرار دادن صنایع دستی به عنوان یکی از محورهای توسعه ملی سعی بر آن دارد تا از طریق صنایع دستی فرصت‌های متفاوتی ایجاد به و آینده اجتماعی و فرهنگی کمک شایانی کند که خوشبختانه این امر از طریق همکاری بین بخشی در حال تحقق است که نمونه از این همکاری بین بخشی را می‌توان به برپایی نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان اشاره کرد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی صنایع دستی در پایان با اشاره به تعداد زیاد شهرهای جهانی صنایع دستی در ایران، گفت: اصفهان یکی از شهرهایی است که در شبکه شهرهای جهانی صنایع دستی آمده است و قطعاً این امر مسئولیت سنگینی را برای این شهر به همراه دارد زیرا که باید به تعهدات خود عمل کرده که با ارتباط با سایر اعضای شبکه این امر صورت خواهد گرفت.

ادامه مطلب...

پرونده بزرگترین بانک‌ دولتی روی میز مجلس-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار

آفتاب‌‌نیوز :

بانک ملی به‌عنوان مهم‌ترین بانک دولتی ایران اکنون دارای دو هلدینگ بزرگ در حوزه اقتصادی است که هرچند به بزرگی شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) نمی‌رسد؛ اما این شرکت وابسته به دولت نیز تبدیل به حیاط خلوت سیاسیون شده است. فارغ از اینکه اکنون کدام سیاست‌مدار در کدام جناح، سهام‌دار آن محسوب می‌شود، بررسی این موضوع که چرا مهم‌ترین بانک دولتی که زیرمجموعه‌ای از وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌عنوان متولی ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور است، در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی زیرمجموعه‌های خود پیش‌قدم نمی‌شود؟ این را علی ابراهیمی، نماینده مرمد شازند در مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان یکی از طراحان اصلی تحقیق‌و‌تفحص از بنگاه‌داری بانک ملی مطرح می‌کند. این در حالی است که پیش‌تر، جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس، هم از کلید‌خوردن طرح تحقیق‌و‌تفحص از بانک ملی با محور دریافت سود‌های خارج از چارچوب از مردم، پرداخت‌های خارج از عرف به برخی از مدیران بانک، بررسی ارائه تسهیلات کلان به برخی از افراد که اهلیت لازم را ندارند و همچنین شیوه دریافت وثیقه از این افراد یاد کرده بود.

به نظر می‌رسد اکنون بانک ملی بسیار پیش از گذشته، زیر ذره‌بین نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

هزینه‌های بانک‌ها، آن‌ها را بنگاه‌دار کرد

علی ابراهیمی، نماینده شازند، با بیان اینکه اقدامات و اخباری درباره آنکه برخی از بانک‎ها در حال فروش اموال مازاد خود هستند، به گوش می‎رسد؛ اما عملا اتفاقی نمی‎افتد، می‌گوید: بانک‌ها برای پوشش هزینه‌های بالای خود رو به بنگاه‌داری آورده‌اند. آن‌ها همچنین باید علاوه بر پوشش هزینه‌های خود، تورم سالانه را هم جبران کنند. با‌این‌حال با ورود بانک‌ها به عرصه بنگاه‌داری، آن‌ها از وظیفه اصلی خود فاصله گرفته‌اند. بر‌اساس‌این هم عملا فقط نامی از بانک‌داری اسلامی در کشور باقی مانده است.

او با نگاهی به بانک ملی به‌عنوان یکی از بانک‌های باسابقه و قدیمی که گستره حضور آن در سراسر کشور بسیار زیاد است، توضیح می‌دهد: این بانک توانسته در زمینه حفاظت از سپرده‌های مردم، اطمینان مردم را جلب کند و یکی از مطمئن‌ترین بانک‌ها در کشور محسوب می‌شود؛ اما این بانک باید قانون‌مداری را مربوط سرلوحه خود قرار دهد. در‌حالی‌که با ورود این بانک به بنگاه‌داری، به اعتبار این بانک لطمه خورده است.

به گفته او، اغلب اقتصاددانان، بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصاد ایران را مربوط به حوزه عملکرد نادرست و خارج از حوزه فعالیتی آن‌ها می‌دانند. آن‌ها متفق‌القول هستند که باید سیستم بانکی اصلاح شود؛ اما عملا شاهد آن نیستیم و بانک‌ها در حال فعالیت خارج از شرح وظایف خود و اقدامات خارج از عرف هستند.

وقتی هم به آن‌ها اختیار می‌دهند، رقابتی روی سود سپرده‌گذاران به راه می‌افتد تا سرمایه بیشتری جذب کنند. در کنار آن، وقتی همین بانک‌ها بنگاه‌داری کرده و سرمایه‌گذاری در اموال منقول و غیرمنقول می‌کنند، خود موجب افزایش و تشدید تورم در جامعه می‌شوند که می‌تواند از بُعد بی‌ثباتی قیمت‌ها در کشور، بسیار خسارت‌بار باشد.

بانک ملی، رکورد‌دار بنگاه‌داری در بانک‌ها

ابراهیمی با بیان اینکه مجلس نیز در همین راستا خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری را تصویب کرد، می‌گوید: بیشترین حجم بنگاه‌داری در بین بانک‌های موجود، در بانک ملی است. این بانک با داشتن دو هلدینگ بزرگ «گروه توسعه ملی» در قالب یک بنگاه اقتصادی بورسی و «آینده پویا» به صورت غیربورسی، به‌شدت در عرصه بنگاه‌داری در کشور ورود کرده و تلاشی هم برای خروج آن‌ها از بنگاه‌داری دیده نمی‌شود؛ زیرا حاشیه سود بالایی برای آن رقم می‌خورد.

او در قالب نمونه‌ای به مجتمع پتروشیمی شازند اشاره کرده و می‌گوید: سهام‌دار ۵۱ درصدی مجتمع پتروشیمی شازند، بانک ملی است. این سیستم تمام تلاش خود را می‌کند که سود سهام را افزایش دهند تا هزینه‌ها جبران شود. عملا مجتمعی که کاری تخصصی و فنی دارد، تمام تلاش خود را به کار می‌برد که هزینه‌های خود را پوشش دهد و فقط درآمد‌های خود را افزایش دهد و به مسئولیت‌های اجتماعی خود خوب عمل نمی‌کند که همه این موارد به وجهه بانک ملی و اقتصاد کشور آسیب می‌زند.

ایجاد فضای رانتی با بنگاه‌داری بانک‌ها

این نماینده مجلس با بیان اینکه استفاده از فرصت‌ها در چنین شرایطی، فضای رانتی را ایجاد می‌کند، ادامه می‌دهد: مجلس باید به این مسئله ورود جدی‌تری داشته باشد و شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌ها را شفاف‌سازی کند. در این راستا، تحقیق‌و‌تفحص از بنگاه‌داری بانک ملی را کلید زده‌ام. تاکنون پاسخ‌هایی که ارائه شده، قانع‌کننده نبوده و اکنون در حال طی مراحل اداری در کمیسیون اقتصادی است.

از او درباره مرحله رسیدگی به این تحقیق‌وتفحص در مجلس می‌پرسم و او پاسخ می‌دهد: فعلا ما را به مدیرعامل بانک ملی احاله داده‌اند. در‌هر‌حال در تلاش هستیم که در این روند، شفاف‌سازی را در عملکرد گذشته و اکنون و برنامه‌ریزی آینده بانک ملی در دستور کار قرار دهیم.

به گفته او، به سیستم مدیریت بانکی در کشور، نقد‌های فراوانی وارد است؛ اما در این مرحله در تلاش هستیم تا سیستم بنگاه‌داری بانک‌ها را نشانه‌گیری کنیم.

او با نقد شیوه عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی، می‌افزاید: با معاون پارلمانی وزیر اقتصاد صحبت کردم و اعلام کردم وزارت امور اقتصادی و دارایی که خود متولی سامان‌دادن وضعیت اقتصادی کشور است، باید در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی زیرمجموعه‌های خود پیش‌قدم شود. این موضوع را در قالب تحقیق‌و‌تفحص و سؤال از وزیر به‌عنوان یک نماینده مجلس به پیش خواهم برد.

۲ هلدینگ دولتی، حیاط خلوت سیاسیون

ابراهیمی با اشاره به اینکه بنگاه‌داری یک مجموعه دولتی آسیب‌زا خواهد بود، تصریح می‌کند: هرجا که سیستم دولتی، یک بنگاه اقتصادی را هدایت می‌کند، تبدیل به حیاط‌خلوت مسئولان می‌شود و باید از ایجاد چنین فضایی جلوگیری کرد.

ادامه مطلب...

چرا اوضاع خانه اولی‌ها در تهران با سایر شهرها تفاوت دارد؟-پایگاه تفریحی 7 ایرانی

چهار شنبه 19 ژوئن 2019 0 نظر - موضوع : اخبار
آفتاب‌‌نیوز :

مقصد نزدیک به نیمی از «خانه‌اولی»‌ها در بازار مسکن تهران تحت تاثیر جهش قیمت مسکن تغییر کرد. گزارش‌ها از آنچه سال گذشته در بازار «خانه‌اولی»‌ها گذشت، حاکی است: در تهران این گروه از متقاضیان مسکن که مصرفی‌ترین نوع تقاضا محسوب می‌شود در طول سال ۹۷ به تناسب رشد قیمت فروش آپارتمان، از بازار «خرید» خارج شدند و از بین «اجاره‌نشینی» یا «سکونت در اطراف پایتخت» یکی را انتخاب کردند. تغییر مقصد خانه‌اولی‌ها از خرید به بازار‌های دیگر (اجاره در درون تهران یا خرید در حاشیه) را می‌توان از روی آمار ثبت‌نام (سپرده‌گذاری) برای وام خرید مسکن مختص این گروه -وام یکم- ردیابی کرد.

ریزش این آمار در ماه‌های اخیر از «خروج خانه‌اولی‌ها از بازار خرید» حکایت می‌کند. براساس آمار‌های موجود در سال ۹۷ در شهر تهران میزان ثبت‌نام خانه‌اولی‌ها برای وام خرید مسکن ۴۰ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش پیدا کرد. این در حالی است که با توجه به میزان ازدواج‌ها و تقاضای انباشت، انتظار می‌رفت ورود به صف تقاضای وام مسکن یکم در پایتخت تا مرز ۹۰ هزار نفر در سال افزایش پیدا کند. اما تعداد ثبت‌نام کننده‌ها برای دریافت وام خرید خانه اول در پایتخت از ۶۴ هزار نفر در سال ۹۶ به ۳۹ هزار نفر در سال ۹۷ کاهش یافت. بررسی‌ها درباره علت ریزش تقاضای خرید مسکن از سمت «خانه‌اولی»‌ها نشان می‌دهد: سال گذشته اثر تخریبی تورم مسکن بر قدرت خرید «خانه‌اولی»‌ها، بیش از سایر گروه‌های متقاضی بود و همین عامل مخرب، به انصراف آن‌ها از سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن یکم و در نتیجه، ناتوانی از خرید خانه منجر شد.

روند ثبت نام برای دریافت وام خانه‌اولی در تهران در پایان سال گذشته به مراتب ریزش بیشتری را نسبت به ابتدای همان سال تجربه کرد.

در نیمه اول سال ۹۷ که بازار مسکن پایتخت تازه با جهش‌های ماهانه قیمت مواجه شد، «تقاضای موثر» از سمت خانه‌اولی‌ها در حد ۵ تا ۱۰ درصد در هر ماه نسبت به ماه‌های مشابه در سال ۹۶ کاهش پیدا کرد، اما در نیمه دوم پارسال تحت تاثیر اوج‌گیری تورم ملکی و دو برابر شدن سطح قیمت مسکن در تهران، ثبت‌نام برای وام مسکن یکم از طرف خانه‌اولی‌ها تا مرز ۷۰ درصد نسبت به اواخر سال ۹۶ ریزش کرد. به این ترتیب غالب زوجین فاقد مسکن در پایتخت با مشاهده التهاب قیمت‌ها از یکسو و سختی معاملات خرید خانه در بازار از سوی دیگر، از مرحله اولیه خرید که همان ثبت‌نام برای دریافت وام با بیشترین مبلغ و کمترین نرخ سود است، انصراف داده‌اند. در این میان، خودداری متولی مسکن از تعدیل سقف وام خرید مسکن برای تقاضای مصرفی در تشدید ریزش تقاضای خرید و در نتیجه افزایش تقاضای اجاره موثر بوده است.

با این حال، ثبت‌نام‌کننده‌های قبلی برای وام یکم، که طی ماه‌های اخیر موعد دریافت وام‌شان فرارسیده بود هر چند با حجم کم، اما همچنان مشغول خرید خانه با این تسهیلات هستند. در سال ۹۷ تعداد خانه‌اولی‌هایی که در پایتخت با وام مسکن صاحب‌خانه شدند ۲۳ درصد افزایش پیدا کرد. طی سال گذشته ۱۴ هزار و ۸۰۰ خانه‌اولی در تهران به کمک وام یکم اقدام به خرید مسکن کردند. البته عمده این رشد مثبت، ناشی از افزایش چشمگیر حجم خرید خانه‌اولی‌ها در نیمه اول پارسال بود به‌طوری که در آن زمان این نوع معاملات بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصد نسبت به نیمه اول سال ۹۶ افزایش یافت، اما در ماه‌های پایانی سال گذشته به دلیل اوج التهابات قیمتی و سقوط قدرت خرید، حجم معاملات خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن تهران تا مرز ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ کاهش پیدا کرد.

به این ترتیب مقایسه رفتار تقاضای جدید «خانه‌اولی» با خانه‌اولی‌های «از قبل ثبت‌نام‌کننده برای وام» در بازار مسکن تهران مشخص می‌کند: خانه‌اولی‌هایی که در سال گذشته به تازگی قصد خرید داشتند و برای این منظور باید برای وام یکم ثبت‌نام می‌کردند تا یک دوره حداقل ۱۸ ماهه را برای دریافت طی کنند، در مواجهه با سطح قیمت‌ها، از «خرید» انصراف دادند. اما خانه‌اولی‌های سپرده‌گذار برای وام یکم، به ناچار و با هدف «دریافت سریع تسهیلاتی که به نام آن‌ها زده شده است» و همچنین با هدف «حفظ ارزش واقعی بودجه نقدی در برابر تورم ملکی»، اقدام به دریافت تسهیلات و خرید خانه کردند. البته در ماه‌های اخیر همه آن افرادی که نوبت دریافت وام مسکن آن‌ها فرارسیده، نتوانستند نسبت به خرید اقدام کنند بلکه حدود یک نفر از هر پنج نفر خانه‌اولی واجدشرایط دریافت تسهیلات در تهران، برای خرید خانه اقدام قطعی کرده است. مابقی فعلا در بازار مسکن سردرگم هستند به‌طوری که از یک طرف، «وام آماده دریافت» آن‌ها بدون استفاده مانده و از طرف دیگر، فاصله قدرت خرید این گروه تا سطح قیمت‌ها فعلا رو به افزایش است.

در سال ۹۵ ماهانه به‌طور متوسط حدود ۵ هزار نفر خانه‌اولی در تهران برای دریافت وام مشمول سپرده‌گذاری، اقدام به پس‌انداز در سیستم بانکی کردند تا بعد از ۱۲ تا ۱۸ ماه، تسهیلات خرید مسکن به آن‌ها تعلق بگیرد. حجم ثبت‌نام در سال ۹۵ به لحاظ نسبتی از ازدواج‌های ماهانه، نشان از اثرگذاری مناسب این مدل تامین مالی تقاضای مصرفی داشت، اما اکنون آمار «دریافت تسهیلات خانه‌اولی مربوط به سال ۹۷» مشخص می‌کند ثبت‌نام کننده‌ها در مسیر دریافت تسهیلات، به دلیل ضربه‌ای که از جهش قیمت مسکن متوجه قدرت خرید آن‌ها شده، متوقف مانده‌اند.

آمار‌ها نشان می‌دهد اگر چه در سال ۹۷ حجم تقاضای جدید برای ثبت نام وام یکم هم در شهر تهران و هم در کل کشور در مقایسه با سال ۹۶ کاهش یافت، اما میزان ریزش این تقاضا‌ها در شهر تهران (افت ۴۰درصدی) به مراتب بیش از سایر شهرهاست که این موضوع به معنای تخریب و تضعیف شدیدتر قدرت وام خانه‌اولی‌ها در شهر تهران در مقایسه با سایر شهر‌ها در پوشش هزینه‌های خرید مسکن است. در کشور، تقاضای جدید برای وام خانه اولی در سال ۹۷ فقط ۲۰ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش یافت که عمده این کاهش نیز مربوط به ریزش اجباری تقاضا در شهر تهران بود.

در کشور در سال ۹۷ مجموعا ۱۸۳ هزارمتقاضی اقدام به افتتاح حساب برای دریافت وام خرید مختص خانه‌اولی‌ها کردند؛ این میزان در سال ۹۶ رقمی معادل ۲۲۵ هزار و۵۰۰ متقاضی بود. به این ترتیب شدت ضربه تورم مسکن به بازار خانه‌اولی‌ها در شهر‌های مختلف، کمتر از تهران بوده است. در سال ۹۷ همچنین، میزان «استفاده» از وام یکم در شهر‌های مختلف، وضعیت مناسبی نسبت به تهران داشت. در کل کشور خانه‌اولی‌هایی که در سال گذشته با تسهیلات، صاحب خانه شدند رشد ۶۲درصدی نسبت به سال ۹۶ داشته است. سال گذشته مجموعا ۶۰ هزار فقره وام یکم به متقاضیان خانه اولی پرداخت شد.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد، اگر چه تحت تاثیر سرایت جهش قیمت مسکن پایتخت به سایر کلان‌شهر‌ها و برخی شهر‌های دیگر به خصوص مراکز استان‌ها وشهر‌های بزرگ، میزان تقاضا برای سپرده‌گذاری یا همان «ثبت نام» به منظور دریافت وام یکم از سوی خانه‌اولی‌ها در کشور کاهش یافته، اما بنا بر دست‌کم چهار علت عمده، میزان ریزش ثبت نام جدید برای دریافت این تسهیلات در شهر‌ها در مقایسه با تهران کمتر بوده است. این علت‌ها همچنین در مورد بالاتر بودن نرخ رشد «استفاده» یا همان «دریافت» وام یکم برای خرید مسکن در سال ۹۷ در شهر‌های مختلف در مقایسه با میزان استفاده از این تسهیلات در شهر تهران برای خرید آپارتمان، در همین بازه زمانی، نیز صادق است.

اولین دلیل به رسیدن جهش قیمت از شهر تهران به سایر شهر‌ها با تاخیر زمانی مربوط می‌شود؛ در سال ۹۷، بروز جهش قیمتی در بازار مسکن شهر تهران منجر به خروج اجباری بخش قابل توجهی از خانه‌اولی‌ها از بازار مسکن به دلیل کاهش شدید قدرت خرید آن‌ها شد؛ این در حالی است که از آنجا که تحولات بازار مسکن معمولا با تاخیر زمانی و فاصله چند ماهه از پایتخت به سایر شهر‌ها سرایت می‌کند تاخیر در رسیدن جهش قیمتی تهران به سایر شهر‌ها موجب شد همچنان سقف تسهیلات خرید مسکن یکم برای متقاضیان سایر شهر‌ها به خصوص شهر‌های کوچک از جذابیت کافی برخوردار باشد. عمده این ریزش نیز تحت تاثیر افت تقاضای جدید برای دریافت وام یکم در شهر تهران و سایر کلان‌شهر‌ها و شهر‌های بزرگی است که دچار جهش قیمت یا افزایش محسوس سطح قیمت مسکن شدند.

علت دوم که بی ارتباط به علت اول نیست به نسبت تقریبا مناسب وام خرید مسکن یکم به قیمت مسکن شهر‌های کوچک مربوط می‌شود؛ هم‌اکنون سقف وام خرید مسکن یکم در شهر تهران برای متقاضیان انفرادی ۸۰ میلیون، در مراکز استان‌ها وشهر‌های با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون ودرسایر شهر‌ها (شهر‌های کوچک) ۴۰ میلیون تومان است؛ این میزان برای زوجین در هر کدام از این سه گروه جغرافیایی دو برابر رقم وام متقاضیان انفرادی یعنی ۱۶۰، ۱۲۰ و ۸۰ میلیون تومان است. اگر چه به دلیل جهش قیمت مسکن در شهر تهران و رشد محسوس قیمت در برخی از کلان‌شهر‌ها وشهر‌های بزرگ، میزان تقاضای جدید برای سپرده‌گذاری به منظور دریافت وام یکم در سال گذشته کاهش یافت، اما به دلیل عدم سرایت کامل جهش قیمت به همه شهر‌های کشور در سال گذشته و در نتیجه پوشش مناسب این تسهیلات در مقایسه با قیمت مسکن در عمده شهرها، میزان تقاضا و استفاده از این تسهیلات از سوی خانه‌اولی‌ها در این مناطق مناسب بود.

در برخی شهر‌های کوچک به دلیل عدم سرایت جهش قیمت، میزان استقبال از این تسهیلات نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه از تهران سبقت گرفت و این عامل به‌عنوان سومین دلیل افت کمتر میزان تقاضای جدید برای دریافت وام یکم در کشور در مقایسه با میزان ریزش تقاضا برای دریافت این تسهیلات در شهر تهران مطرح است. از سوی دیگر تاخیر در بروز رونق معاملاتی در برخی از شهر‌های کشور را می‌توان به‌عنوان چهارمین دلیل این موضوع مطرح کرد؛ رونق معاملاتی در شهر تهران در سال ۹۷ یکی از اصلی‌ترین دلایل جهش قیمت مسکن، تضعیف قدرت خرید متقاضیان، عقب‌نشینی اجباری خانه‌اولی‌ها از بازار ملک و در نتیجه افت میزان تقاضای جدید برای دریافت وام یکم است. این در حالی است که در نیمه اول سال ۹۷، هنوز رونق معاملات مسکن به تعداد قابل توجهی از شهر‌ها سرایت نکرده بود.

اکنون نکته قابل توجه آن است که افت ۴۰ درصدی تقاضای جدید برای دریافت وام یکم به معنای کاهش تعداد خانه‌اولی‌های متقاضی خرید مسکن در بازار نیست؛ بلکه این گروه از متقاضیان که به دلیل جهش قیمت مسکن موفق به خرید واحد مسکونی موردنظر برای سکونت خود نشده اند به بازار اجاره رانده شده‌اند؛ این در حالی است که بخشی از خرید‌های خانه‌اولی‌های مجهز به وام یکم از بازار مسکن به خصوص در نیمه دوم سال گذشته به خرید واحد‌هایی در مناطق پایین‌تر از محل سکونت متقاضیان یا واحد‌های قدیمی‌تر و با متراژ کمتر تنها به قصد حفظ ارزش پول و استفاده از امتیاز وام، اختصاص یافت.

کارشناسان توصیه می‌کنند دست‌کم سقف تسهیلات مختص خانه‌اولی‌ها متناسب با تورم ملکی تعدیل شود. قیمت مسکن در تهران از زمان راه‌اندازی نظام سپرده‌گذاری برای پرداخت تسهیلات خانه‌اولی –خرداد ۹۴- تاکنون، ۳ برابر شده است.

چرا اوضاع خانه اولی‌ها در تهران با سایر شهرها تفاوت دارد؟

ادامه مطلب...